Anunţ privind Selecția elevilor de clasa a IV-a în vederea înscrierii în clasa a V-a, anul școlar 2020-2021

În conformitate cu adresa M.E.C. 29852/22.05.2020, Colegiul Național ”Costache Negruzzi” din Iași organizează înscrieri pentru ocuparea locurilor la clasa a V-a, anul școlar 2020-2021.
Oferta educațională cuprinde 5 clase, din care: 1 clasă cu studiul intensiv al limbii engleze, 1 clasă cu studiul intensiv al limbii germane, 1 clasă cu studiul intensiv al limbii franceze și 2 clase cu studiul obișnuit al limbilor străine.
Număr total de locuri: 150
Perioada de înscriere: 27 mai – 12 iunie 2020
Înscrierile se vor face exclusiv online, pe baza unei cereri tip care se găsește pe site-ul colegiului (www.colegiulnegruzzi.ro). Formularul de înscriere va fi activat miercuri, 27 mai 2020, ora 8.00.
În situația în care numărul cererilor de înscriere în clasa a V-a va depăşi numărul de locuri oferite, se vor organiza examinări în vederea selecției:

  • 27 iunie 2020, ora 10.00 – 10.50, Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”
  • 27 iunie 2020, ora 11.10 – 12.00, Concursul de Matematică „Traian Lalescu”.

Testarea are caracter județean și se adresează exclusiv elevilor de clasa a IV-a. Subiectele vor fi elaborate în conformitate cu programele școlare în vigoare, exceptând conținuturile specifice clasei a IV-a, semestrul al II-lea (vezi programele pentru limba română și matematică, aprobate prin OMEN Nr. 5003/02.12.2014, accesibile AICI)
Accesul elevilor în sălile de concurs și modalitatea de desfășurare vor fi organizate conform unei proceduri realizate cu respectarea legislației în vigoare și în funcție de evoluția situației epidemiologice (aceasta va fi disponibilă pe site-ul școlii cu 48 de ore înainte de desfășurarea probelor).
Durata fiecărei probe: 50 de minute (5 minute pentru familiarizarea cu subiectul și 45 de minute pentru rezolvare).
Rezultatele vor fi afișate la avizierul colegiului pe 28 iunie 2020. Eventualele contestații vor fi depuse pe data de 29 iunie, iar rezultatele finale vor fi afișate pe 30 iunie.
În funcţie de nivelul performanţelor atinse la matematică și/sau limba română, elevii pot beneficia de oportunitatea de a se înscrie în clasa a V-a la Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iaşi, pentru anul școlar 2020-2021, în ordinea descrescătoare a rezultatelor și în limita locurilor disponibile, astfel:

  • Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”: 30 locuri
  • Concursul de Matematică „Traian Lalescu”: 30 locuri
  • Media punctajelor la cele două concursuri: 90 locuri
Top

Acest website folosește cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experiență mult mai bună de navigare și servicii adaptate nevoilor și interesului fiecăruia. Politica cookie

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…